wtorek, 1 maja 2012

Patologie wśród młodzieży-narkomania

Narkotyki są coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Młodzi ludzie nie tylko biorą narkotyki, ale niektórzy zajmują się ich rozprowadzaniem. Według badań, prawie każdy młody człowiek zna albo dilera, albo osoby, które biorą narkotyki. Znaczna ich część również chociaż raz ich spróbowała. W dzisiejszych czasach rzadko kto potrafi się bawić na dyskotece nie będąc pod wpływem narkotyków albo alkoholu. Niestety po narkotyki sięgają coraz młodsi. Często jest to spowodowane brakiem autorytetów. Młodzież woli wzorować się na przebojowych kolegach, koleżankach czy też gwiazdach muzyki, które nadużywają alkoholu i narkotyków. Często zdarza się, że próbujemy narkotyków,aby  przypasować się do grupy. Zazwyczaj ma to miejsce przy zmianie szkoły, co związane jest z poznawaniem nowych znajomych, pragnieniem zaistnienia w szkole itd. Często winę za to można przypisać samym rodzicom. Niektórzy zbyt jasno nie wyrażają swojej dezaprobaty w stosunku do narkotyków. Znacznie gorzej jest również, jeżeli rodzice nie interesują się swoim dzieckiem lub nie są z nim blisko. Zazwyczaj wtedy ciężko jest im się zorientować, kiedy zaczął się problem.
Problem uzależnień dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale często także (a może zwłaszcza) młodzieży. To właśnie młodzi ludzie, eksperymentujący, szukający swojego miejsca w społeczeństwie, borykający się z problemami dojrzewania, bardziej narażeni są na popadnięcie w nałóg. Dlatego wiele działań podejmowanych w ramach walki z uzależnieniami dotyczy właśnie nieletnich.
Narkotyki to nie tylko subkultura. Dziś nastolatek na imprezie wybiera między alkoholem a narkotykiem. Są tacy, którzy alkoholu nie piją, ale namiętnie palą marihuanę. Narkotyki to nie tylko problem wielkich miast, choć nadal głównie ich dotyczy. Młodzież na dyskotekach na wsiach i w małych miasteczkach wprawdzie nadal woli alkohol, ale są już sygnały, że i tam zaczynają docierać handlarze z narkotykami. Młodzi ludzie są oswojeni z narkotykami, wiedzą, gdzie je kupić, znają telefony, pod które można zadzwonić i złożyć zamówienie.

Jeszcze sześć lat temu co dziesiąty 15-latek palił przynajmniej raz w życiu marihuanę, a rok temu już co szósty. Z zeszłorocznych szacunków specjalistów uzależnionych jest ok. 40-60 tys. osób, a sporadycznie po narkotyki sięga 300-400 tys. Polaków.

Sygnały ostrzegawcze:

W przypadku narkomanów czas działa na niekorzyść. Powodzenie leczenia nie zależy tylko od silnej woli chorego, ale również od stadium, w którym uzależnienie zostało wykryte. Aby zareagować na czas należy nauczyć się rozpoznawać zmiany, które mogą wskazywać, że dana osoba zażywa narkotyki. Osoba taka ma zmienne nastroje. Zaczyna urywać kontakt ze swoimi znajomymi, zastępując ich całkiem innym towarzystwem. Sygnałem mogą być również dziwne rozmowy telefoniczne, kłamstwa, niewyraźna mowa, wzmożony apetyt, a także jego brak, zaniedbywanie dotychczasowych obowiązków czy problemy finansowe. Poza tym mogą pojawić się zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Osoby uzależnione mają często przekrwione oczy, są blade, posiadają siniaki od igieł, zmieniają całkowicie swój styl ubierania. Często zaniedbują higienę. Dodatkowo mogą wystąpić pewne zmiany chorobowe, jak np. kaszel, krwotoki z nosa, osłabienie organizmu, problemy stomatologiczne, psychiczne, złe wyniki badań, a także wymioty czy osłabienia.

Przyczyny narkomanii:

Istnieje wiele przyczyn sięgania po narkotyki. Młodzież zazwyczaj nie jest świadoma jakie skutki mają narkotyki. Często człowiek decyduje się na nie z ciekawości. Zazwyczaj dochodzi do wniosku, że „jeden raz mu nie zaszkodzi”. Oczywiście takie początki miał każdy narkoman. Fakt, że nie wszyscy ludzie, którzy spróbowali narkotyków stają się narkomanami, aczkolwiek jest to bardzo częste. Nie rzadko po narkotyki sięga się w wyniku presji znajomych.
Szczególnie dotyczy to młodych ludzi. Nie raz biorą oni „na pokaz”, aby wpisać się do grupy. Są to zazwyczaj osoby spokojne, nierzucające się w oczy, które chcą zaistnieć w szkole czy w grupie. Często mają wiele kompleksów, są niezadowolone z siebie, a także ze swojego życia. Nierzadko przyczyną narkomani wśród młodzieży są problemy w szkole lub w domu. Problem ten nie dotyczy tylko rodzin patologicznych, ale również takich w których rodzice nie piją, mają dobrą pracę itd. Dorośli najczęściej sięgają po narkotyki, aby zapomnieć o problemach w pracy, w domu, zrelaksować się, a także dla zabawy. Należy jednak pamiętać, że bez względu na wiek, narkotyki uzależniają tak samo, z tą jednak różnicą, że dla dzieci dawki, które jest w stanie wziąć dorosły, mogą okazać się śmiertelne.

Działanie narkotyków:

Narkotyki mają różne działanie. Część z nich (stymulanty) odpowiedzialne są za wywołanie u osoby stanu ogromnego zadowolenia, euforii. Inne (depresanty) mają działanie uspokajające i nasenne. Pozostała część (halucynogenne) powodują halucynacje i zaburzają odbiór bodźców. Amfetamina działa antydepresyjnie, a także zwiększa aktywność, niweluje uczucie zmęczenia, a także głodu. Sprzyja koncentracji. Podobne działanie ma kokaina. Wprowadza ona także w stan euforii. Morfina ma działanie przeciwbólowe, a także powoduje błogostan. Heroina odpowiada za halucynacje i wprowadza w stany silnej euforii. Haszysz i marihuana maja bardzo podobne działanie. Wprowadzają w pewien klimat charakteryzujący się zamętem myślowym i uczuciem radości. LSD to narkotyk, który powoduje silne halucynacje. Ekstazę cechuje również silne zadowolenie, radość, a także dziwne wizje. Często się zdarza, że na osoby silnie uzależnione narkotyki nie działają tak, jak w na początku ich zażywania. Działanie narkotyków może być wówczas krótsze lub mniej intensywne, co często zmusza narkomanów do zwiększania dawek.

Przeciwdziałanie narkotykom:

Państwo od dawna prowadzi różne akcje mające na celu zapobieganie sięganiu po narkotyki. Przede wszystkim służą temu kontrole na granicach. Dzięki takim działaniom, o wiele mniej narkotyków trafia na terytorium Polski. Również wewnątrz kraju próbuje się wytropić osoby należące do związków przestępczych zajmujące się handlem i produkcją narkotyków. Dodatkowo w wielu szkołach prowadzone są zajęcia przez policjantów, którzy mają za zadanie uświadomić młodzież jak ustrzec się przed narkotykami, a także z jakimi konsekwencjami prawnymi i zdrowotnymi one się wiążą. Chociaż w stosunku do części młodzieży, takie akcje zdają egzamin, to odnośnie reszty nie zawsze ma to pożądany skutek. Osoby, które już raz sięgnęły po narkotyk często z takiej rozmowy z policjantem dowiadują się jak dany narkotyk działa, a następnie starają się go zdobyć. Bardzo ważne jest jednak aby rodzice również zaczęli działać. Przede wszystkim powinni być dla dziecka przyjacielem i autorytetem. Jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko już sięgnęło po narkotyk, starajmy sobie odpowiedzieć na pytanie – dlaczego? Nie wolno wówczas dziecka zastraszać, a trzeba je wysłuchać i mu pomóc. Zawsze powinniśmy też wiedzieć, gdzie jest nasze dziecko i jakie jest jego towarzystwo. Należy dziecko również uświadamiać, że wyrażamy negatywną postawę w stosunku do narkotyków.


9 komentarzy:

  1. Trafne spostrzeżenie-że często akcje policji zamiast przynosić korzyści powodują odwrotny skutek-jak taki nastolatek dowie się jaki może mieć odjazd po danym narkotyku to właśnie może to być dla niego motywacją do zdobycia go a nie powodem aby się go wystrzegać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak niestety może się zdarzyć-ale pewne jest,że takie akcje są potrzebne tylko powinny być prowadzone w umiejętny sposób.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, ze dobrym pomysłem jest stwarzanie młodzieży okazji do tego, by mogli spotkać się osobiście z kimś kto przechodził przez uzależnienie i on by im opowiadał czy to faktycznie jest takie fajne i jakie może mieć skutki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę,ze masz rację że to jest dobry pomysł. Uczenie się na błędach innych.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak to jest straszna patologia i moim zdaniem powinno się takim osobom uzależnionym jak najszybciej pomagać. Tym bardziej, że teraz są specjalne ośrodki leczenia uzależnień https://detoksfenix.pl/ gdzie odpowiednio przeszkolone osoby wiedzą jaką terpię wprowadzić.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  8. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń