sobota, 26 maja 2012

Młodzież w świecie wirtualnym

Obecnie wiekszosć z ans nie wyobraża sobie życia bez internetu. Jest to miejsce w którym możemy znaleźć potrzebne nam informacje, porozmawiać ze znajomymi albo poznać nowych ludzi czy zrobić zakupy. Czy jednak świat wirtualny jest tak do końca bezpieczny?
Niestety, coraz więcej młodych ludzi zaczyna przedkładać komputer i Internet nad czytanie książek. Podczas gdy kafejki internetowe przeżywają prawdziwe oblężenie, większość bibliotek i księgarni jest niemal całkowicie pusta. Z czego bierze się owa niechęć do słowa pisanego? Pęd za wiedzą jest coraz mniejszy wśród młodych ludzi. Wolą oni posiedzieć przed komputerem, porozmawiać z innymi użytkownikami sieci, pościągać pliki z Internetu. Nauka ogranicza się głównie do wyszukiwania w Internecie gotowych wypracowań i referatów na dany temat. Wielu ludzi łamie przy tym prawo, ponieważ nie respektuje praw autorskich twórców dzieł, które potem są "sprzedawane" nauczycielom jako własne. Za łamanie praw autorskich grozi w Polsce kara do trzech lat pozbawienia wolności, jednak nie jest to wystarczający straszak na ludzi przywłaszczających sobie cudzą własność intelektualną.
To, że wielu ludzi przedkłada Internet nad naukę, widać przede wszystkim właśnie w Internecie, na różnych forach internetowych, czatach i innych tego typu polach. Gramatyka języka polskiego leży, z ortografią jest jeszcze gorzej. Niestety, tak to jest, kiedy nie czyta się książek, a jedynie porusza się wśród internetowej społeczności, która pisze równie niegramatycznie i nieortograficznie.
Istnieje ogromna rzesza ludzi, która, choć sama nie zdaje sobie z tego sprawy, jest uzależniona czy to od Internetu czy to od komputera w ogólności. Osoby takie spędzają coraz więcej czasu przed komputerem, siedząc na czatach lub grając w gry komputerowe. Uzależnienie jest widoczne, kiedy osobnik taki zostanie na dłuższy czas "odłączony od sieci". Pojawia się wówczas otępienie, a nawet swego rodzaju "głód", taki jak przy odstawieniu kawy czy narkotyków. Uzależnienie od komputera jest o tyle niebezpieczne, że rzutuje nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale także na kontakty z otoczeniem. Osoby uzależnione nie spotykają się z ludźmi, często wybierając zamiast wyjścia na kawę spotkanie ze swoimi "wirtualnymi" przyjaciółmi. Oprócz tego osoby takie niszczą swoje zdrowie, ponieważ siedzenie przed komputerem jest raczej niezbyt zdrowe dla oczu, skóry, włosów, stawów czy prostoty kręgosłupa. Jednak największym zagrożeniem płynącym z uzależnienia od komputera jest nierozróżnianie świata realnego od wirtualnego. W skrajnych przypadkach człowiek może iść i zacząć zabijać, ponieważ jego ukochany bohater gry komputerowej właśnie za to jest szanowany w społeczeństwie.
Internet jest straszliwym pożeraczem czasu. Szacuje się, że nawet dwadzieścia procent internautów spędza przed monitorem komputera ponad cztery godziny dziennie. W internetowej przepaści bardzo łatwo się zatracić, nie zdając sobie sprawy z tego, jak dużo czasu upłynęło odkąd siedliśmy do komputera. Równie mocno czas pożerają wszelkiego rodzaju gry komputerowe. Często młodzi ludzie nie mają nawet czasu zjeść obiadu lub kolacji. W ostatnich latach głośno było o pewnym chłopaku, który tak zatracił się w pewnej grze komputerowej, że przy komputerze zmarł z odwodnienia i niedożywienia.
Bardzo dużym problemem natury psychologicznej jest fakt, że w Internecie można znaleźć dosłownie wszystko. Oczywiście, jest to jeden z plusów Internetu. Należy jednak pamiętać, że "wszystko" oznacza także treści nieodpowiednie na przykład dla młodych ludzi, takie jak treści pornograficzne, satanistyczne, sadystyczne czy rasistowskie. Niestety, rodzice często bagatelizują problem, ponieważ "nie znają się na komputerach". Znany jest przypadek, że sprzedawca nie chciał sprzedać małemu chłopcu gry komputerowej, w której królował seks i przemoc. Następnego dnia dziecko przyszło z mamą, która nie zastanawiając się zbytnio kupiła synkowi ową grę ze słowami: "Bo on już umie grać we wszystkie gry".Jest to bardzo znamienne dla czasów w których żyjemy-rodzice często myślą,ze to komputer wychowa za nich dziecko i pozwalają mu na nieograniczoną zabawę bo tak jest im łatwiej. Tak jednak nie powinno być, bo w ten sposób na pewno nie wychowa się człowieka, który będzie zdolny do życia w społeczeństwie i współpracy z innymi ludźmi skoro cały czas stykał się tylko z komputerem.

5 komentarzy:

  1. Komputer jest bardzo dobrą darmową niańką dla dziecka-rodzic włączy mu grę albo bajkę i nie zastanawia się co jego pociecha tak naprawdę tam robi a top duży błąd ponieważ internet to miejsce, które oprócz wielu szans niesie za sobą dużo zagrożeń.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co ważne i o czym trzeba pamiętać to to,ze zagrożenia te dotyczą nie tylko sfery psychicznej dziecka ale i jego zdrowia fizycznego-od zbyt długiego siedzenia przed ekranem komputera mamy bóle głowy, kręgosłupa, choroby wzroku. Coraz częściej możemy zauważyć,ze dużo dzieci i młodzieży musi nosić okulary.A więc nie dość,że powoduje problemy w psychice to odbija się negatywnie na zdrowiu fizycznym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jednak z drugiej strony co zapomniałam dodać trzeba pamiętać o walorach edukacyjnych komputra i internetu-tu dziecko może zdobywać informacje, rozmawiac ze znajomymi a wiec nie zawsze jest to miejsce w którym styka się z cyberprzemocą i zagrożeniami.

    OdpowiedzUsuń
  4. To jest pewne-ale tu musi być mowa o mądrych rodzicach, którzy sprawują pieczę nad bezpieczeństwem dziecka :)

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie są to poniekąd pewne problemy i ja również jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć dokładnie jak można sobie z tym poradzić. Moim zdaniem bardzo ważna jest sama pomoc psychologiczna https://psycholog-ms.pl/pomoc-psychologiczna/ która przecież może nam bardzo pomóc.

    OdpowiedzUsuń