niedziela, 15 kwietnia 2012

Patologie wśród młodzieży cz.1

UZALEŻNIENIA
Uzależnienia są zjawiskiem, które często występuje we wszystkich środowiskach. Z ankiety przeprowadzonej w jednej ze szkół wynika,że najczęściej występującymi uzależnieniami wśród uczniów są nikotynizm (67,1%), narkomania (27,0%) i alkoholizm (23,0%). Spowodowane to jest m. in. łatwym dostępem do tych substancji,  zwyczajami sprzyjającymi braniu, obecności w najbliższym otoczeniu osób używających substancji uzależniających, które namawiają innych do spróbowania, konfliktami w rodzinie, dodatnim wartościowaniem a wręcz gloryfikowaniem używanych substancji, a także pozytywnym oczekiwaniom dzieci i młodzieży, co do efektów brania. Na większość z tych czynników szkoła nie ma wpływu, co nie znaczy, że nie powinna w ogóle reagować i patrzeć biernie an to co się dzieje. Warto podjąć współpracę ze środowiskiem lokalnym, organizować spotkania z działaczami organizacji społecznych czy pracownikami bądź też pacjentami ośrodków zajmujących się zapobieganiem przejawom patologii, a szczególnie uzależnieniom. Warto również spotkać się z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, aby młodzież zobaczyła jak wiele nieszczęść może wyniknąć z czynów przestępczych popełnionych pod wpływem substancji uzależniających.
 Pierwszy kontakt z uzależnieniami
Często pierwszy kontakt z uzależnieniami dzieci mają już w domu rodzinnym. Uzależnienia te nie dotyczą ich jednak bezpośrednio, lecz przede wszystkim ich najbliższych: rodziców, starszego rodzeństwa, krewnych, sąsiadów. Bezpośrednio młodzież z problemem tym spotyka się na różnego rodzaju imprezach, prywatkach, dyskotekach. Nie wyobrażają sobie jakiegokolwiek spotkania towarzyskiego bez alkoholu, papierosów czy narkotyków. I niewinne popalanie jointa czy picie wódki w momencie ,w którym wymyka się spod kontroli  może doprowadzić do uzależnienia.
Jednak zdecydowana większość młodzieży uważa siebie za osoby wolne od uzależnień. Wynika to prawdopodobnie z tego, że nie znają oni mechanizmów uzależnień. Nie do końca zdają sobie sprawę, że są już nałogowymi palaczami czy alkoholikami. Nie widzą nic złego w tym, że palą papierosy, piją alkohol czy zażywają narkotyki. Większość ich rówieśników robi to samo. W domu nie było imprezy bez alkoholu. Oni sami również na dyskotekach, koncertach i innych masowych imprezach mają kontakt z substancjami uzależniającymi. Trudno odmówić, gdy koledzy namawiają i zachęcają. 

Papierosy od lat stanowią największe zagrożenie, jeśli chodzi o uzależnienia. Sprzyja temu stosunkowo niska ich cena, grupa rówieśnicza, która robi to samo, konsekwencje, które widoczne są dopiero po pewnym czasie, a także przykład dorosłych. 
Alkohol. Nadużywanie alkoholu we współczesnej Polsce jest obyczajem powszechnym i tolerowanym przez społeczeństwo. Pijaństwo i alkoholizm nie mają związku ani z sytuacją ekonomiczną ani z wykształceniem czy miejscem zamieszkania. Poza niewątpliwie szkodliwym wpływem alkoholu na zdrowie człowieka jest on jednym z najpoważniejszych czynników kryminogennych. Znaczną część przestępstw popełnia się pod jego wpływem. Sam alkohol również może być przedmiotem działalności przestępczej. Setki osób zaangażowanych jest w jego przemyt, nielegalną dystrybucję oraz produkcję. 
Media. Innym czynnikiem uzależniającym jest komputer i telewizja. Młodzież spędza znaczną część wolnego czasu, a także czasu przeznaczonego na sen i odpoczynek przed komputerem. Nocne czaty są zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym. Młodzi ludzie nie potrafią sami sobie zorganizować wolnego czasu. Znajomości zawierają również przez internet. Urywają się kontakty międzyludzkie. Młodzież zamiast wspólnie bawić się na świeżym powietrzu – siedzi przed monitorem czy ekranem telewizyjnym.
Narkomania. Nałóg ten  prowadzi do całkowitego uzależnienia od narkotyków pochodzenia roślinnego lub chemicznego, co prowadzi do zaburzeń osobowości i zaniku wyższych uczuć oraz zmian w układzie nerwowym. Narkomania w naszym kraju systematycznie wzrasta. W tej chwili jest około 250 tysięcy uzależnionych. Najmłodsi narkomani, to dzieci w wieku lat 12. Problem narkomanii istnieje już w szkołach podstawowych. Odpowiedź na pytanie o przyczyny narkomanii jest bardzo trudna do ustalenia, w każdym razie przyczyn jest wiele. 

To tylko cztery główne, najczęstsze uzależnienia spotykane wśród młodzieży-jest ich oczywiście o wiele więcej a i przyczyny z powodu których młodzi ludzie sięgają po  poszczególne używki są wielorakie,co będę się starała pokazać w kolejnych wpisach.

5 komentarzy:

  1. Rodzina ma na pewno duży wpływ na to jaki stosunek do nałogów obiorą dzieci np. gdy dziecko widzi,że matka czy ojciec pali papierosy,ale sam ostrzega je przed tym czy zabrania mu tego to i tak najprawdopodobniej nic to nie da, bo dziecko podświadomie przejmuje zachowania, jakie widziało w domu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiesz,różnie to może być-nie zawsze jest tak,ze idziemy w ślady rodziców czasem wręcz przeciwnie staramy się postępować tak, by nie powtarzać ich zachowań a zwłaszcza tych negatywnych, bo widzimy czym to skutkuje np. ojciec, który pije-jest poddenerwowany, urządza awantury i my za wszelką cenę staramy się nie zachowywać tak jak on.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten problem staje się co raz bardziej powszechny i niestety, ale musimy reagować w porę na wszelkiego rodzaju sygnały. Dlatego gdy młodzież zaczyna zażywać różnego rodzaju środki czy alkohol to należy jak najszybciej wysłać ją na leczenie. Dobrym wyborem jest ośrodek leczenia uzależnień https://detoksfenix.pl/ w którym z pewnością odnajdzie taka osoba skuteczną pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety jest to coraz częstsze i myślę, że nasze zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Od razu zachęcam każdego aby przejrzał ciekawą opcję https://www.terapiapoznan.pl/leczenie-zaburzen-osobowosci/ i na pewno dla wielu osób może to być coś ważnego.

    OdpowiedzUsuń
  5. Są to na pewno ważne sprawy i ja jeszcze chcę dodać, że także niezwykle istotną kwestią jest to aby każdy z nas wiedział gdzie warto szukać pomocy. Od siebie mogę każdemu polecić znakomitą poradnię psychologiczną https://psycholog-ms.pl/ i jak dla mnie to miejsce jest naprawdę wyjątkowe.

    OdpowiedzUsuń